Developed in conjunction with Ext-Joom.com

 

جسدي سالم پس از 900 سال!


آشكار شدن آرامگاه شيخ صدوق و پديدار شدن جسد او

آرامگاه شيخ صدوق، درگذر زمان به خاطر حمله مغولان و جنگهاي خوارزميان و تيموريان و همچنين به علت حوادث مختلف چندين مرتبه خراب و ويران شد و سالها در زير توده‌هاي خاك پنهان گرديده بود. در حدود سال 1238 هجري قمري، سيل عظيمي آمد و تمام اراضي مزروعي و باغات اطراف شهرري را آب فرا گرفت و بعضي از مناطق را تخريب نمود كه در اين حادثه، واقعه عجيبي نيز اتفاق افتاد و بعد از سالياني طولاني قبر مطهر شيخ صدوق منكشف شده و بدن شريف وي تازه و معطر و كاملا سالم و بدون هيچگونه تغيير و عيب و نقصي هويدا گرديد كه تفصيل اين واقعه را بسياري از بزرگان در كتب خود، مانند: خوانساري در كتاب روضات، تنكابني در كتاب قصص العلمأ، مامقاني در كتاب تنقيح المقال، خراساني در كتاب منتخب التواريخ، قمي در كتاب فوائد الرضويه و رازي در كتاب اختران فروزان ري و همچنين در مقدمه كتب مرحوم صدوق، از جمله كتاب كمال الدين صدوق و مقدمه كتاب خصال صدوق نقل نموده‌اند. وقتي كه براي بازرسي و جستجو به آنجا وارد شدند، جسدي را مشاهده كردند كه تمام اعضاء بدن آن سالم و تازه به نظر مي‌رسيد و هيچگونه عيب و نقصي در آن ديده نمي‌شد، و با صورتي نيكو آرميده بود!

اما شرح واقعه چنين است:
باغ مستوفي در اطراف شهرري، يكي از باغاتي بود كه در آنجا زراعت مي‌كردند. اتفاقا سيل عظيمي آمد و تمامي اراضي مزروعي را آب فراگرفت و بسياري از مكانها را تخريب نمود. بر اثر آب باران، حفره و شكافي عميق، در باغ مستوفي نيز پديد آمد. هنگامي كه به اصلاح و مرمت اين قسمت مشغول بودند، سردابي ظاهر شد كه آب قسمتي از آن را تخريب كرده بود . وقتي كه براي بازرسي و جستجو به آنجا وارد شدند، جسدي را مشاهده كردند كه تمام اعضأ بدن آن سالم و تازه به نظر مي‌رسيد و هيچگونه عيب و نقصي در آن ديده نمي‌شد، و با صورتي نيكو آرميده بود! و هنوز اثر خضاب كردن بر ناخنهايش مشهود بود! و ناخنهاي يك دست را گرفته و ناخن دست ديگر را نگرفته بود و محاسن شريفش روي سينه‌اش ‍ ريخته بود و بدن چنان سالم و تازه بود كه چنين به نظر مي‌آمد تازه از حمام بيرون آمده است و فقط رشته‌هاي نخ پوسيده كفن كه از هم گسسته شده بود در اطراف جسد بر روي خاك ريخته بود! اين خبر در شهرري و تهران، به سرعت دهان به دهان گشت؛

و مردم فورا به سلطان وقت اطلاع دادند. به دستور سلطان، سريعا گروهي از علمأ و افراد سرشناس و صاحب نفوذ، كه در بين ايشان مرحوم حاج آقا محمد آل آقا كرمانشاهي و مرحوم ميرزا ابوالحسن جلوه، حكيم گرانمايه آن روزگار و مرحوم آية الله ملا محمد رستم آبادي و مرحوم علامه سيد محمود مرعشي نجفي حضور داشتند؛ انتخاب و براي بررسي وضعيت در منطقه حضور پيدا كردند و وارد سرداب شدند و پس از تاييد اصل قضيه، براي شناسايي جسد، شروع به تفحص و جستجو نمودند. با تفحص و بررسي‌هاي انجام شده در سرداب، متوجه لوح و سنگ قبري مي‌شوند كه بر روي آن چنين نوشته شده است: هذا المرقد العالم الكامل المحدث، ثقة الامحدثين، صدوق الطايفه، ابوجعفر محمد بن علي بن حسين بن موسي بن بابويه قمي. پس از بررسي‌هاي كامل و پيدا شدن اين سنگ نبشته و تاييد علمأ و امينان مردم، در صحت و شناسايي جسد مطهر شيخ صدوق، جاي هيچگونه ترديدي باقي نماند؛ و لذا دستور دادند، سرداب را بازسازي كنند و در آن را بستند و حفره پديد آمده را نيز مرمت كردند و بنايي مناسب بر آن ساختند و به بهترين وجه تزيين و آيينه كاري نمودند. مرحوم آية الله مرعشي نجفي كلامي را نيز در ادامه بيان مي‌دارند كه: مرحوم پدرم، علامه سيد محمد مرعشي نجفي مي‌فرمودند: من دست آن بزرگوار را بوسيدم و ديدم كه تقريبا پس از نهصد سال كه از مرگ و دفن شيخ صدوق مي‌گذرد، دست ايشان، بسيار نرم و لطيف بود. آري اين چنين است سرانجام عاشقان و دلدادگان کوي حضرت دوست که مس وجود خود را با کيمياي محبت او به طلا مبدل ساختند.


منبع: مقدمه كتاب من لا يحضره الفقيه و کتاب روضات ‏الجنات خوانساري

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مشارکت مردمي

تا کنون تعداد 1193 نفر از فرشته هاي کوچولو در قالب 1682 پرونده با مبلغ اهدایی 78,340,000تومان ماهیانه، تحت کفالت خيرين محترم قرار گرفته اند.


شماره پیامک:50002300
شماره حساب:
3449344934نزد بانک ملت
شماره کارت:

6104337770021002

 

پرداخت خیریه


براي پرداخت خيريه کليک کنيد

ما را دنبال کنید

 

حامیان

نماد اعتماد

عضویت