Developed in conjunction with Ext-Joom.com

 

پرهيزکاران


وصف پرهيزکاران گفته اند يکي از ياران حضرت علي عليه السلام به نام همام بن شريح از مولا تقاضا کرد : " يا اميرالمومنين پرهيزکاران را چنان برايم وصف کن که گويا آنان را با چشم مي نگرم." امام ابتدا به جمله اي بسنده فرمود که :

" اي همام از خدا بترس و نيکوکار باش که خداوند با پرهيزکاران است. " اما همام راضي نشده ، اصرار ورزيد . پس حضرت شروع به توصيف پرهيزکاران نمود. همام پس از شنيدن سخنان امام در توصيف پارسايان بيهوش گشت و در آن بيهوشي جان داد . گزيده اي از اين خطبه انتخاب شده و چشمها را به قرائتش نوراني مي نمائيم. سيماي پرهيزکاران در دنيا داراي فضيلتهاي برترند ، سخنانشان راست، پوشش آنها ميانه و راه رفتنشان با تواضع و فروتني است. چشمان خود را بر آنچه خدا حرام کرده مي پوشانند و گوشهاي خود را وقف دانش سودمند کرده اند و در روزگار سختي و گشايش ، حالشان يکسان است . دلهاي پرهيزکاران اندوهگين و مردم از آزارشان در امان ، تن هايشان لاغر، خواستهايشان اندک و نفسشان عفيف و دامنشان پاک است. شب پرهيزکاران پرهيزکاران در شب بر پا ايستاده مشغول نمازند، قرآن را جزء به جزء و با تفکر و انديشه مي خوانند و در قرآن داروي درد خود را مي يابند. قامت را به شکل رکوع خم کرده، پيشاني و دست و پا بر خاک ماليده و از خدا آزادي خود را از آتش جهنم مي طلبند.

روز پرهيزکاران پرهيزکاران در روز، دانشمنداني بردبار و نيکوکاراني باتقوا هستند. نفس خود را متهم مي کنند و از کردار خود ترسناکند. هرگاه يکي از آنها را بستايند ، از آنچه در تعريف او گفته شد در هراس افتاده ، مي گويد : " من خود را از ديگران بهتر مي شناسم و خداي من ، مرا بهتر از من مي شناسد، بار خدايا ، مرا بر آنچه مي گويند محاکمه نفرما و بهتر از آن قرارم ده که مي گويند و گناهانم را که نمي دانند بيامرز." نشانه هاي پرهيزکاران در دينداري نيرومند، نرمخو و دورانديش، داراي ايماني پر از يقين ، حريص در کسب دانش، در توانگري ميانه رو، در عبادت فروتن ، در تهيدستي آراسته ، در سختي ها بردبار و در جستجوي کسب حلالند . پرهيزکار در راه هدايت، شادمان و پرهيزکننده از طمع ورزي است . آرزويش نزديک، لغزش هايش اندک، قلبش فروتن، نفسش قانع، خوراکش کم، کارش آسان، دينش حفظ شده، شهوتش در حرام مرده و خشمش فروخورده است.

مردم به خيرش اميدوار و از آزارش در امانند. ستمکار خود را عفو مي کند. در سختي ها آرام و در ناگواريها بردبار و در خوشي ها سپاسگزار است. مردم را با لقب هاي زشت نمي خواند، همسايگان را آزار نمي رساند. اگر خاموش است سکوت او اندوهگينش نمي کند و اگر بخندد آواز خنده او بلند نمي شود. دوري او، از تکبر و خودپسندي و نزديکي او، از روي حيله و نيرنگ نيست. "خدايا ما را از پرهيزکاران قرار بده"

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مشارکت مردمي

تا کنون تعداد 1193 نفر از فرشته هاي کوچولو در قالب 1682 پرونده با مبلغ اهدایی 78,340,000تومان ماهیانه، تحت کفالت خيرين محترم قرار گرفته اند.


شماره پیامک:50002300
شماره حساب:
3449344934نزد بانک ملت
شماره کارت:

6104337770021002

 

پرداخت خیریه


براي پرداخت خيريه کليک کنيد

ما را دنبال کنید

 

حامیان

نماد اعتماد

عضویت