Developed in conjunction with Ext-Joom.com

 

افراط در شخصيت پردازي از ائمه اطهار(ع)


به همين مناسبت مي خواهيم به نكاتي در مورد افراط در شخصيت پردازي اهل بيت(ع)، توجه كنيم. با وجودي كه محبت آنها را، به اين دليل كه مومن ترين و صالح ترين بندگان خداوند بعد از رسول خدا(ص) هستند، و عالم ترين مفسران قرآن و سنت نبوي مي باشند، محبت آنان را در لايه لايه هاي وجود خود مي پرورانيم، ولي بايد توجه داشت كه همه ارتباط معنوي ما به اهل بيت(ع) به خاطر خداست؛ طبعاً اگر اين علاقه باعث خروج از صراط مستقيم توحيد شود، قابل تحمل نيست.

و يقين داريم كه آل البيت(ع) از اين موضوع غضبناك خواهند شد، چنانچه خود در زمان حيات خويش بر اين بدعتها فرياد زدند. ما به پيروي از راه آنان كه راه اسلام حقيقي است در شرايط فعلي احساس تكليف مي كنيم كه روشنگري كرده و اطمينان داريم كه اگر خود اهل بيت(ع) در اين زمان بودند، همين سير را طي مي كردند. يكي از شاعران معروف صغير اصفهاني است كه چندي قبل شهرداري اصفهان به پاس عنايت او به اهل بيت(ع)، براي او مراسم بزرگداشتي برگزار كرد. وقتي نام صغير به گوش مي رسد بسياري به ياد اين شعر او مي افتند كه: گفتا ز صغير بشنو اين نقل تا جان و دلت شود طربناك در مذهب عارفان آگاه الله علي، علي است الله. (ديوان صغير، ص177) اول تويي آخر تويي ياور تويي ناصر تويي بر اولين و آخرين هو يا امير المومنين. (ديوان صغير، ص85) شبيه اينگونه عبارات مثل من حسين اللهيم، من زينب اللهيم، من علي اللهيم، تو خالقي حيدر، تو رازقي حيدر و... در عزاداري هاي سالهاي اخير زياد به گوش مي رسد. اينها نمونه هايي از تحريفات افراطي نسبت به شخصيت ائمه اطهار(ع) است كه ابعاد بسيار گسترده اي پيدا كرده است و مويد و شاهدي از آن نمي توان در اسلام، قرآن و سنت پيدا كرد.

در كجاي قرآن و كداميك از ائمه اطهار(ع) در جايي گفته اند علي(ع) الله است و الله علي(ع) است؟ غير از اين است كه شعار اصلي اسلام لا اله الا الله است و رسول خدا(ص) رستگاري و فلاح را در گرو نفي غير خدا اعلام كرده است؟ و قرآن كريم مي فرمايد: كساني كه در كنار خداوند، خدايي را در نظر گيرند قومي كج رو، نادان، پند نگير، مشرك و بي منطق و برهان هستند؟ آيا علي(ع) به پيروي از قرآن و رسول خدا(ص)، مردم را به خداي يگانه مي خواند يا به خود مي خواند ؟ كاري كه فرعون و نمرود مي كردند! اگر خود علي(ع) زنده بود با اين تفكر چه مي كرد؟ برخي در توجيه اينگونه اشعار و غلو گويي ها اظهار مي كنند كه اين مسائل لازمه شعر و ادب است و مراد جدي گوينده نيست. ولي بايد در پاسخ گفت:

اين نمونه تفكرات جاري و ساري در اشعار و مداحي هاي معمول، متفاوت از اشعار ادبي است كه تاثير اعتقادي بر روي شنونده نمي گذارد. وقتي حافظ مي گويد: تو شمع انجمني، يكزبان و و يكدل شو خيال و كوشش پروانه بين و خندان باش هيچ كس باور نمي كند كه استادي واقعاً شمع است و شاگردش پروانه است و اتاقي كه شب استاد در آن قرار گرفته، نيازي به روشنايي ندارد, اما اشعار مربوط به شخصيتها بويژه شخصيتهاي مذهبي مثل ائمه(ع) اينگونه نيست بلكه به عنوان يك اعتقاد در ذهن ها رسوب مي كند و خواسته يا ناخواسته اعتقادات مردم را به نحو تاسف انگيزي تحت تاثير قرار مي دهد. اشاعه اينگونه تفكرات از تشيع چيزي كاملا متفاوت از انديشه هاي ناب قراني مي سازد. مسلمانان جهان هرگاه بروز و ظهور اين انديشه ها را از طريق ماهواره و ديگر رسانه ها ببينند و بشنوند به مسلماني ما شك مي كنند و ما را مشرك و خارج از اسلام قملداد مي نمايند. با توجه به اينكه بسياري از عقايد ديني توده هاي مردم از طريق شنيدن سخنان و اشعار مداحان اهل بيت(ع) شكل مي گيرد و اين اشعار غالباً از ديوان صغير اصفهاني يا امثال آن به دست مي آيد، ما در اين نوشتار به عنوان نمونه سعي داريم به برخي از اسماء و صفات و افعال ذات اقدس الهي كه در اشعار اين شاعر و ديگر مردمان به ائمه معصومين(ع) نسبت داده مي شود بپردازيم. به اميد اينكه جامعه تشيع، دلسوزانه تاملي جدي نسبت به اين ظلم بزرگي كه در حق خداوند متعال و رسول گرامي اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) مي شود، مبذول دارد.

زراره كه يكي از اصحاب خاص امام صادق(ع) است براي امام(ع) نقل مي كند كه شخصي قايل به تفويض است و مي گويد: محمد(ص) و علي(ع) را خدا خلق كرده و سپس امور را به آنان واگذار نمود، پس آنان هستند كه خلق مي كنند و روزي مي دهند و زنده مي كنند و مي ميرانند. امام صادق(ع) فرمودند: اين دشمنان خدا دروغ مي گويند. قابل توجه اينكه مفوضه عصر ما غير از خدا، رسول خدا را نيز از مديريت و تدبير عالم عزل كرده اند. در روايتي امام صادق(ع) به مسلمانان سفارش مي كند كه جوانان خود را از شر افراطيوني كه عظمت الهي را كوچك مي كنند و براي بندگان خدا ادعاي ربوبيت مي كنند، حفظ كنيد. امام(ع) سفارش مي فرمود: حتي با آنان نشست و برخاست نكنيد و با آنان هم غذا هم نشويد. حضرت بارها آنان را تكفير و تفسيق فرمود.

فارس 5/11/1385

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

 
0 #1 امیرحسین 1392-05-13 23:33
بسم الله الرحمن الرحیم
در عقیده ما غلات (کسانی که غلو می کنند) و مثلاً حضرت علی را خدا می دانند مرتد و کافر هستند، تمام فقهای شیعه همین حکم را صادر کرده اند.
حضرت صادق (ع) می فرمایند : الغلاة کفار
و در جای دیگر فرموده اند : خداوند عبدالله بن سبا را لعنت کند که در حق امیرالمؤمنین قائل به ربوبیت شده است.
خود امیرالمؤمنین عبدالله بن سبا را حبس نمود و امر به توبه کرد و چون قبول نکرد، او را به آتش سوزانید !
 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مشارکت مردمي

تا کنون تعداد 1193 نفر از فرشته هاي کوچولو در قالب 1682 پرونده با مبلغ اهدایی 78,340,000تومان ماهیانه، تحت کفالت خيرين محترم قرار گرفته اند.


شماره پیامک:50002300
شماره حساب:
3449344934نزد بانک ملت
شماره کارت:

6104337770021002

 

پرداخت خیریه


براي پرداخت خيريه کليک کنيد

ما را دنبال کنید

 

حامیان

نماد اعتماد

عضویت