Developed in conjunction with Ext-Joom.com

 

زندگاني حضر ت امام علي (عليه السلام )


1.مقدمه

تمام انسانها در زندگي خويش از فراز و نشيب برخوردارند و با مشکلات مختلفي مواجهند .افراد معمولا در برخورد با مشکل دچار ضعف و ناتواني مي گردند و سعي مي کنند با کمک و راهنمايي درد آشنايان خود را از مهلکه نجات دهند و با يافتن " الگوها " در هر زمينه اي ، و سپس تبعيت از آن ، وظايف خويشتن را بخوبي انجام دهند و مشکلات و دردهاي خويش را تسکين بخشند . يکي از اين اسوه ها پيامبراکرم ( ص ) است که قرآن مجيد هم اين حضرت را ( 1 ) به همين نام معرفي مي فرمايد .بجز رسول خدا ( ص ) اگر به دنبال " الگوي " ديگر و جانشين براي آن حضرت باشيم ، به پيشواي بزرگي همچون مولاي متقيان حضرت علي ( ع ) خواهيم رسيد ، و چه زيباست که براي پذيرش اخلاق و رفتار حسنه ايشان ، زندگي پر فراز و نشيب و سراسر شگفتي آن حضرت را مرور کنيم .

2.کيفيت ولادت

حضرت علي ( ع ) نخستين فرزند خانواده هاشمي است که پدر و مادر او هر دوفرزند هاشم اند . پدرش ابوطالب فرزند عبدالمطلب فرزند هاشم بن عبدمناف است و مادر او فاطمه دختر اسد فرزند هاشم بن عبدمناف مي باشد . خاندان هاشمي از لحاظ فضائل اخلاقي و صفات عاليه انساني در قبيله قريش و اين طايفه در طوايف عرب ، زبانزد خاص و عام بوده است . فتوت ، مروت ، شجاعت و بسياري از فضايل ديگر اختصاص به بني هاشم داشته است . يک از اين فضيلتها در مرتبه عالي در وجود مبارک حضرت علي ( ع ) موجود بوده است . فاطمه دختر اسد به هنگام درد زايمان راه مسجدالحرام را در پيش گرفت و خود را به ديوار کعبه نزديک ساخت و چنين گفت : " خداوندا ! به تو و پيامبران و کتابهايي که از طرف تو نازل شده اند و نيز به سخن جدم ابراهيم سازنده اين خانه ايمان راسخ دارم . پرودگارا ! به پاس احترام کسي که اين خانه را ساخت ، و به حق ( 2 ) " کودکي که در رحم من است ، تولد اين کودک را بر من آسان فرما ! لحظه اي نگذشت که ديوار جنوب شرقي کعبه در برابر ديدگان عباس بن عبدالمطلب و يزيد بن تعف شکافته شد . فاطمه وارد کعبه شد ، و ديوار به هم پيوست . فاطمه تا سه روز در شريفترين مکان گيتي مهمان خدا بود . و نوزاد خويش سه روز پس از سيزدهم رجب سي ام عام الفيل فاطمه ( 3 ) را به دنيا آورد . دختر اسد از همان شکاف ديوار که دوباره گشوده شده بود بيرون آمد و گفت : ( 4 )" پيامي از غيب شنيدم که نامش را " علي " بگذار . "

3.دوران کودکي

دوران کودکي حضرت علي ( ع ) تا سه سالگي نزد پدر و مادرش بسر برد و از آنجا که خداوند مي خواست ايشان به کمالات بيشتري نائل آيد ، پيامبر اکرم ( ص ) وي را از بدو تولد تحت تربيت غير مستقيم خود قرار داد . تا آنکه ، خشکسالي عجيبي در مکه واقع شد . ابوطالب عموي پيامبر ، با چند فرزند با هزينه سنگين زندگي روبرو شد . رسول اکرم ( ص ) با مشورت عموي خود عباس توافق کردند که هر يک از آنان فرزندي از ابوطالب را به نزد خود ببرند تا گشايشي در کار ابوطالب باشد . عباس ، جعفر را و پيامبر ( ص ) ، ( 5 ) علي ( ع ) را به خانه خود بردند . به اين طريق حضرت علي ( ع ) به طور کامل در کنار پيامبر قرار گرفت . علي ( ع ) آنچنان با پيامبر ( ص ) همراه بود ، حتي هرگاه پيامبر از شهر ( 6 )خارج مي شد و به کوه و بيابان مي رفت او را نيز همراه خود مي برد .

4.بعثت پيامبر ( ص ) و حضرت علي ( ع )

بعثت پيامبر ( ص ) و حضرت علي ( ع ) شکي نيست که سبقت در کارهاي خير نوعي امتياز و فضيلت است . و خداوند در آيات بسياري بندگانش را به انجام آنها ، و سبقت گرفتن بر يکديگر ( 7 )دعوت فرموده است . از فضايل حضرت علي ( ع ) است که او نخستين فرد ايمان آورنده به پيامبر ( ص ) باشند . ابن ابي الحديد در اين باره مي گويد : بدان که در ميان اکابر و بزرگان و متکلمين گروه " معتزله " اختلافي نيست که علي بن ابيطالب نخستين فردي است که به اسلام ايمان آورده و پيامبر خدا را تاييد کرده است

5.حضرت علي ( ع ) نخستين ياور پيامبر ( ص )

حضرت علي ( ع ) نخستين ياور پيامبر ( ص ) پس از وحي خدا و برگزيده شدن حضرت محمد ( ص ) به پيامبري و سه سال دعوت مخفيانه ، سرانجام پيک وحي فرا رسيد و فرمان دعوت همگاني داده شد . در اين ميان تنها حضرت علي ( ع ) مجري طرحهاي پيامبر ( ص ) در دعوت الهيش و تنها همراه و دلسوز آن حضرت در ضيافتي بود که وي براي آشناکردن خويشاوندانش با اسلام و دعوتشان به دين خدا ترتيب داد . در همين ضيافت پيامبر ( ص ) از حاضران سؤوال کرد : چه کسي از شما مرا در اين راه کمک مي کند تا برادر و وصي و نماينده من در ميان شما باشد ؟ فقط علي ( ع ) پاسخ داد : اي پيامبر خدا ! من تو را در اين راه ياري مي کنم پيامبر ( ص ) بعد از سه بار تکرار سؤوال و شنيدن همان جواب فرمود : اي خويشاوندان و بستگان من ، بدانيد که علي ( ع ) برادر و وصي و خليفه پس از من در ميان شماست . از افتخارات ديگر حضرت علي ( ع ) اين است که با شجاعت کامل براي خنثي کردن توطئه مشرکان مبني بر قتل رسول خدا ( ص ) در بستر ايشان خوابيد و زمينه هجرت پيامبر ( ص ) را آماده ساخت .

6.حضرت علي ( ع ) بعد از هجرت

حضرت علي ( ع ) بعد از هجرت بعد از هجرت حضرت علي ( ع ) و پيامبر ( ص ) به مدينه دو نمونه ازفضايل علي ( ع ) را بيان مي نمائيم : 1 - جانبازي و فداکاري در ميدان جهاد : حضور وي در 26 غزوه از 27غزوه پيامبر ( ص ) و شرکت در سريه هاي مختلف از افتخارات و فضايل آن حضرت است . 2 - ضبط و کتابت وحي ( قرآن ) کتابت وحي و تنظيم بسياري از اسناد تاريخي و سياسي و نوشتن نامه هاي تبليغي و دعوتي از کارهاي حساس و پرارج امام ( ع ) بود . ايشان آيات قرآن چه مکي و چه مدني ، را ضبط مي کرد . به همين علت است که وي را از کاتبان وحي و حافظان قرآن به شمار مي آورند . در اين دوران بود که پيامبر ( ص ) فرمان اخوت و برادري مسلمانان را صادر فرمود و با حضرت علي ( ع ) پيمان برادري و اخوت بست و به حضرت علي ( ع ) فرمود : " تو برادر من در اين جهان و سراي ديگر هستي . به خدايي که مرا به حق برانگيخته است ... تو را به برادري خود انتخاب مي کنم ، اخوتي که دامنه آن هر دو جهان ( 8 )را فرا گيرد . "

7. حضرت علي ( ع ) داماد رسول اکرم ( ص )

بعثت پيامبر ( ص ) و حضرت علي ( ع ) شکي نيست که سبقت در کارهاي خير نوعي امتياز و فضيلت است . و خداوند در آيات بسياري بندگانش را به انجام آنها ، و سبقت گرفتن بر يکديگر ( 7 )دعوت فرموده است . از فضايل حضرت علي ( ع ) است که او نخستين فرد ايمان آورنده به پيامبر ( ص ) باشند . ابن ابي الحديد در اين باره مي گويد : بدان که در ميان اکابر و بزرگان و متکلمين گروه " معتزله " اختلافي نيست که علي بن ابيطالب نخستين فردي است که به اسلام ايمان آورده و پيامبر خدا را تاييد کرده است

8.غدير خم

بعد از جنگ نهروان و سرکوب خوارج برخي از خوارج از جمله عبدالرحمان بن ملجم مرادي ، و برک بن عبدالله تميمي و عمروبن بکر تميمي در يکي از شبها گرد هم آمدند و اوضاع آن روز و خونريزي ها و جنگهاي داخلي را بررسي کردند و از نهروان و کشتگان خود ياد کردند و سرانجام به اين نتيجه رسيدند که باعث اين خونريزي و برادرکشي حضرت علي ( ع ) و معاويه و عمروعاص است . و اگر اين سه نفر از ميان برداشته شوند ، مسلمانان تکليف خود را خواهنددانست . سپس با هم پيمان بستند که هر يک از آنان متعهد کشتن يکي از سه نفر گردد . ابن ملجم متعهد قتل امام علي ( ع ) شد و در شب نوزدهم ماه رمضان همراه چند نفر در مسجد کوفه نشستند . آن شب حضرت علي ( ع ) در خانه دخترش مهمان بودند و از واقعه صبح با خبر بودند ، وقتي موضوع را با دخترش در ميان نهاد ، ام کلثوم گفت : فردا جعده را به مسجد بفرستيد . حضرت علي ( ع ) فرمود : از قضاي الهي نمي توان گريخت . آنگاه کمربند خود را محکم بست و در حالي که اين دو بيت را زمزمه مي کرد عازم مسجد شد . کمر خود را براي مرگ محکم ببند ، زيرا مرگ تو را ملاقات خواهدکرد . و از مرگ ، آنگاه که به سراي تو درآيد ( 10 ) . جزع و فرياد مکن ابن ملجم ، در حالي که حضرت علي ( ع ) در سجده بودند ، ضربتي بر فرق مبارک خون از سر حضرتش در محراب جاري شد و محاسن ( 11 ) آن حضرت وارد ساخت . شريفش را رنگين کرد . در اين حال آن حضرت فرمود : " فزت و رب الکعبه " به خداي کعبه سوگند که رستگار شدم سپس آيه 55سوره طه را تلاوت فرمود : " شما را از خاک آفريديم و در آن بازتان مي گردانيم و بار ديگر از آن ( 12 ) بيرونتان مي آوريم . حضرت علي ( ع ) در واپسين لحظات زندگي نيز به فکر صلاح و سعادت مردم بود و به فرزندان و بستگان و تمام مسلمانان چنين وصيت فرمود : " شما را به پرهيزکاري سفارش مي کنم و به اينکه کارهاي خود را منظم کنيد و اينکه همواره در فکر اصلاح بين مسلمانان باشيد . يتيمان را فراموش نکنيد ، حقوق همسايگان را مراعات کنيد . قرآن را برنامه ي عملي خود قرار دهيد . نماز را بسيار گرامي بداريد که ستون دين شماست . حضرت علي ( ع ) در 21ماه رمضان به شهادت رسيد و در نجف اشرف به خاک سپرده شد ، و مزارش ميعادگاه عاشقان حق و حقيقت شد .

پي نوشتها:

- سوره احزاب ، آيه 21.

( 1 ) - فروغ ولايت ، ص 35( کشف الغمه ، ج 1 ، ص 90) .

( 2 ) - آفتاب ولايت ، ص 19( الخرائج و الجرائح ، ج 1 ، ص 171، ش 1 ) .

( 3 ) - آفتاب ولايت ، ص 19( بحارالانوار ، ج 35، ص 18) .

( 4 ) - فروغ ولايت ، ص 37( سيره ابن هشام ، ج 1 ، ص 236) .

( 5 ) - فروغ ولايت ، ص 38 .

( 6 ) - آفتاب ولايت ، ص 131( سوره بقره ، آيه 148) .

( 7 ) - فروغ ولايت ، ص 86( مستدرک حاکم ، ج 3 ، ص 14، استيعاب ، ج 3 .

( 8 ) ص 35) - فروغ ولايت ، ص 141( سوره مائده ، آيه 67).

( 9 ) - فروغ ولايت ، ص 697 .

( 10 ) - فروغ ولايت ، ص 697( بحارالانوار ، نقل از مالي ، ج 9 ، ص 650) .

( 11) - فروغ ولايت ، ص 697 ( 12 )

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مشارکت مردمي

تا کنون تعداد 1193 نفر از فرشته هاي کوچولو در قالب 1682 پرونده با مبلغ اهدایی 78,340,000تومان ماهیانه، تحت کفالت خيرين محترم قرار گرفته اند.


شماره پیامک:50002300
شماره حساب:
3449344934نزد بانک ملت
شماره کارت:

6104337770021002

 

پرداخت خیریه


براي پرداخت خيريه کليک کنيد

ما را دنبال کنید

 

حامیان

نماد اعتماد

عضویت