Developed in conjunction with Ext-Joom.com

 

نظرات جالب یکی از خیرین در مورد پرداخت وجوهات شرعی در موسسه

روز 13 شعبان امسال(1392) یکی از خیرین موسسه به بنده زنگ زد و گفت: می خواهد برای پرداخت وجوهات به موسسه بیاید . ایشان در صحبت تلفنی گفتند که ضمن پرداخت مبلغ , مطالبی دارند که لازم است بصورت حضوری مطرح شود . نهایتا برای 17 شعبان قرار گذاشتیم و آقای موسوی از تهران به قم آمدند . در جلسه ای که داشتیم گفتند که علاقمند هستند وجوهات شرعیه خودرا از طریق موسسه به مرجع تقلید خود رسانده وموسسه نیز در قبال این مبلغ از دفتر مرجع تقلید ایشان قبض گرفته وتحویل ایشان بدهد . البته موسسه تاکنون برنامه مدونی یرای دریافت وجوهات شرعی از خیرین نداشته است وعمده مبالغی که تحت عنوان صدقات مستحبی تکفل ایتام نذورات وغیره را به مصرف امور جاری موسسه و ایتام نموده است . صحبت های آقای موسوی را می توانم در 3 محور خلاصه کنم :

1-با توجه به اینکه اغلب خیرین موسسه قشر جوان هستند بسیار به جاست تا موضوع برداخت خمس  را در بین این دوستان رواج دهیم  تا آن تعداد از دوستان که احیانا حساب سال شرعی ندارند از این پس به این موضوع اهتمام ورزند . آقای موسوی با توجه به اینکه فردی فرهنگی بوده وشناخت مناسبی از جوانان دارند معتقدند که اگر اطلاع رسانی صادقانه ومعرفی صحیحی از فلسفه برداخت وجوهات شرعی برای قشر جوان بشود مورد استقبال بسیاری واقع خواهد شد . اینکه ما بدانیم خمس چیست ؟ چرا در مکتب اهل بیت خمس سالانه واجب است ؟ خمس در چه راههائی باید صرف شود؟ و....... تاثیر بسزائی در اقبال افراد به این واجب شرعی دارد .

واقعیت این است که اگر همه کسانی که پرداخت خمس برآنان واجب است , خمس اموال خود را برداخت کنند, اولا اموالشان پاک می شود که قطعا منشا برکت و آرامش در زندگی ایشان است و ثانیا تاثیر بسزائی در رفع نیاز های نیازمندان جامعه و به تبع آن سلامت فرهنگی جامعه خواهدداشت .

2-در ادامه صحبت گفتند : همه ساله وجوهاتشان را مستقیما به دفتر مرجع تقلیدشان تحویل میدادند ولی با توجه به اینکه موسسه امام هادی(ع) جدا از امور خیریه , سعی در فرهنگ سازی این موضوع در کشور از طرق مختلف از جمله چاب کتاب و پوستر ,تهیه انیمیشن واطلاع رسانی به جامعه در زمینه برخورد صحیح جامعه با اقشار ضعیف جامعه وبه ویژه ایتام دارد علاقمند هستند تا از این طریق کمکی به نیل به این اهداف کرده باشند . لذا کل مبلغ را تحت عنوان خمس سالیانه به موسسه ارائه نمودند بنده نیز صبح روز بعد به دفتر مرجع ایشان مراجعه کردم وشرح ماوقع  را توضیح دادم و دفتر این مرجع نیز بخش مهمی از مبلغ را در اختیار موسسه قرار دادند وقبض دریافت آن را به نام آقای موسوی صادر وبه موسسه تحویل دادند .

3-ایشان معتقد بودند اقدام با این روش در مورد وجوهات شرعی وبکارگیری بخشی از آن از طریق مراجع در این راه صواب موجب ارتقاء مسئولیت بذیری جامعه دیندار در قبال محرومان وبویزه ایتام با مدیریت مراجع دینی جامعه می گردد .

امید است در این راه با یاری خدا توفیق کافی حاصل گردد .

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

 
+1 #5 یکی از اعضا 1392-05-24 11:05
با سلام
خمس مازاد هزینه هایه یکسال شما می باشد که در شان خودتان مصرف نموده اید.موارد مصرف ان نیز بدین طریق است:نیمی از ان سهم سادات است که باید به سادات فقیر برسد-نیم دیگران ان سهم امام می باشد که برای مصارفی مانند فقرا,تبلیغ دین و در کل هر چیزی که مورد رضایت امام زمان باشد می رسد.به نقل از علی:
سلام ممکنه در تکمیل این گزارشتون بفرمایید دقیقا به چه مواردی خمس تعلق میگیرد؟

ممنون
 
 
+1 #4 علی 1392-05-23 19:34
سلام ممکنه در تکمیل این گزارشتون بفرمایید دقیقا به چه مواردی خمس تعلق میگیرد؟

ممنون
 
 
+4 #3 طالبی 1392-04-26 16:23
ُسلام.طاعات و عبادات شما مقبول درگاه احدیت.
مرداد ماه سال خمسی اینجانب بوده و انشاءا... از این طریق اقدام خواهم نمود.
موفق باشید التماس دعا
 
 
+5 #2 yasin 1392-04-26 09:29
با سلام و قبولی طاعات و عبادات شما مومنان در این ماه پر برکت -من هم با این مورد اعلام شده موافقم و امیدوارم در جامعه این مورد تسری پیدا کند و شما همیشه پیشگام بوده اید.
اجرتان با صاحب این ماه باشد.
 
 
+4 #1 محسنی 1392-04-25 13:17
بله مطلب اقای موسوی کاملا متین هست.من سعی می کنم از امسال همین کار را بکنم.
 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مشارکت مردمي

تا کنون تعداد 1193 نفر از فرشته هاي کوچولو در قالب 1682 پرونده با مبلغ اهدایی 78,340,000تومان ماهیانه، تحت کفالت خيرين محترم قرار گرفته اند.


شماره پیامک:50002300
شماره حساب:
3449344934نزد بانک ملت
شماره کارت:

6104337770021002

 

پرداخت خیریه


براي پرداخت خيريه کليک کنيد

ما را دنبال کنید

 

حامیان

نماد اعتماد

عضویت