صبوری و آرامش والدین نقش به سزایی در برقراری ارتباط با بچه ها و تشویق كودك به حرف زدن دارد. هر قدر والدین شادتر و آرام تر باشند و صبر و تحمل بیشتری نشان بدهند، بچه ها از مهارت كلامی بهتری برخوردار می شوند.

برای زن و مردی كه تازه بچه دار شده اند، كم حرفی كودك آزاردهنده است. در این مقاله به زوج هایی كه چنین مشكلی دارند، راهكارهایی ارائه شده كه با توجه به آنها می توانند شرایط حرف زدن بیشتر را برای فرزندشان فراهم كنند.

گفتگو از ابتدای تولد

از همان لحظه كه كودك به دنیا می آید، نیاز دارد كه بداند در اطرافش چه خبر است و از والدین خود می خواهد به سیگنال های غیر كلامی او با دقت توجه كنند. والدین وظیفه دارند به صداهایی كه كودك تولید می كند خنده، یا حتی گریه و فریاد او واكنش صحیح نشان بدهند. هر پدر و مادری باید بتواند با نوزاد خود ارتباط برقرار كند. البته، شاید همیشه و در ابتدا موفق نشوید، اما به تدریج پیشرفت خواهند كرد.

اشیاء را در بازی نام ببرید

هرگز توپ را در دست نگیرید و به آن اشاره نكنید كه این توپ است، بلكه اگر می خواهید كودك كلمه توپ را یاد بگیرد. به اتفاق با توپ بازی كنید و (برای مثال) بگویید پسرم! توپ را بگیر. توپ را قل بده، توپ را پرتاب كن، یا جملات دیگری را به كار ببرید كه با توپ ساخته می شود. به این ترتیب، كودك هم از بازی لذت می برد، هم نام وسایل بازی را یاد می گیرد. به همین سادگی كودك كلمات توپ، قل دادن، گرفتن و پرتاب كن را یاد می گیرد.

كتاب بخوانید

والدین باید برای كودك خود كتاب بخوانند و به كودك اجازه دهند روی هر صفحه از كتاب به اندازه كافی مكث كند هر چقدر كه دلش می خواهد حرف بزند. باید به كودك اجازه داد درباره هر چیزی كه می بیند یا تصور می كند، واكنش نشان بدهد، خودش كتاب را در دست بگیرد، ورق بزند و یا سر و ته به عكس ها نگاه كند. حتی حق انتخاب كتاب را باید به كودك داد. به این ترتیب كودك از كتاب خواندن لذت می برد. بچه هایی كه از كودكی با كتاب مانوس می شوند، دامنه لغات بیشتری نسبت به دیگر بچه ها خواهند داشت و راحت تر احساسات خود را بیان می كنند.

آهسته حرف بزنید

خیلی تند و شتاب زده با كودك خردسال حرف نزنید، بلكه همیشه كلمات را آهسته و شمرده بیان كنید وقتی شمرده و آهسته حرف بزنید، كودك بهتر می تواند كلمات را بفهمد.

صبور و آرام باشید

نگرانی و استرس های والدین اغلب به وسیله كوچولوها در خانه احساس می شود. اعضای خانواده در محیطی كه سردی روابط و تنش وجود داشته باشد، تمایلی به حرف زدن و برقراری ارتباط از خودشان نشان نمی دهند. صبوری و آرامش والدین نقش به سزایی در برقراری ارتباط با بچه ها و تشویق كودك به حرف زدن دارد. هر قدر والدین شادتر و آرام تر باشند و صبر و تحمل بیشتری نشان بدهند، بچه ها از مهارت كلامی بهتری برخوردار می شوند.

تصحیح اشتباهات

وقتی کودک سعی دارد كلمه یا جمله ای را بیان كند، احتمال اینكه آن لغت یا جمله را اشتباه بگوید، كم نیست و اغلب والدین تمایل دارند بلافاصله اشتباه كودك را تصحیح كنند، در حالیكه لازم نیست چنین كاری انجام شود و بهتر است والدین آن كلمه یا جمله را هنگام گفتگو با كودك به طور صحیح به كار ببرند. به این ترتیب كودك با چند بار شنیدن تلفظ درست آن كلمه را یاد می گیرد.

خوب بشنوید

وقتی كودك دست و پا شكسته حرف می زند، یا ضمن حرف زدن زیاد مكث می كند، صبوری نشان بدهید و خوب و با دقت حرفش را بشنوید. وقتی به حرف او گوش می دهید، یعنی او برای شما مهم است و او را دوست دارید. در این صورت اعتماد كودك افزایش پیدا می كند و با آرامش بیشتری حرف می زند.