چندی قبل برنامه زنده باد زندگی با موسسه مهر امام هادی ع تماس گرفتند و گفتند که قصد دارند بخشی از برنامه را در مورد موسسه و خط مشی ان اختصاص دهند.این برنامه شبها ساعت 23:30 و تکرار ان صبح ها ساعت 11 از شبکه 2 سیما پخش می شود.مدت زمان این مصاحبه حدود 40 دقیقه بود.با عرض تشکر از جناب آقای خسروی مجری محترم برنامه زنده باد زندگی که این فرصت را در اختیار  موسسه قرار دادند تا برخی مسایل پیرامون موضوع ایتام در برنامه مطرح شود,خلاصه ای از این مصاحبه را جهت اطلاع خیرین محترم موسسه در این نوشتار درج کرده ایم.

زنده باد زندگی: سلام علیکم خوش آمدید
موسسه: عرض سلام خدمت شما و بینندگان عزیزتان

زنده باد زندگی: ماجرا را خودتان بگویید؟
موسسه:ابتدا  این ایام (محرم) را خدمت شما و بینندگان عزیزتان تسلیت عرض می کنیم. این ایام موهبتی برای ماست و خیلی از مردم جهان از داشتن چنین نعمتی محرومند.

از حدود 4 سال قبل تصمیم به راه اندازی سایتی برای موسسه و ایتام گرفتیم. ابتدا حیطه کارمون خیلی محدود بود و تنها جهت فرهنگی داشت ولی استقبال افراد و تشویق مخاطبان باعث شد که برنامه تکفل اینترنتی ایتام را شروع کنیم.2 سال اول بدلیل اینکه مجوز رسمی نداشتیم کار خیلی محدود بود ولی بعد از اینکه مجوز موسسه اخذ شد روند کار خیلی رشد پیدا کرد.

زنده باد زندگی: چرا سراغ اینترنت رفتید؟
موسسه:مزیت اینترنت این است که یک رسانه فراگیر آزاد و کم هزینه است.

زنده باد زندگی: چطور ایتام را پیدا می کردید؟
موسسه: هر گروهی با همسنخهای خودشان آشنا هستند؛ وقتی تعدادی از خانواده های ایتام با ما آشنا شدند خودشان دیگران را معرفی می کردند. همچنین بعضی دوستان و موسسات خیریه نیز به ما در معرفی خانواده ها کمک می کردند.

زنده باد زندگی: الان چند کودک تحت حمایت موسسه هستند؟
موسسه:تا آبان ماه امسال حدود 1060 کودک و جالب است بدانید تنها در ماه رمضان امسال 200 نفر به خیرین موسسه اضافه شدند. اغلب خیرین بنده را ندیده اند و ارتباط ما در قالب تلفن یا ایمیل وچت است. بنده معتقد هستم کارخیریه دارای دو بخش است: بخشی از کار که مرتبط به نیت افراد است و اینکه آنها این کار را برای خداوند انجام می دهند  که مزد این کار نیز با خداوند است؛ ولی بخشی دیگر از آن مربوط به حس عاطفی و انسان دوستی است. اینکه وقتی ما  به دیگران کمک می کنیم  احساس آرامش خاصی پیدا می کنیم. من سعی می کنم در این بخش با ارایه توضیحات کامل درمورد ایتام و نوع فعالیت های موسسه و ایجاد یک نوع ارتباط صمیمانه بین خیرین  و موسسه در ایجاد این حس در خیرین کمک بیشتری بکنم.

کار خیریه اساسا یک عمل فرا مذهبی است و حتی ما خیرین غیر شیعه نیز داریم. بسیاری از خیرین ما نیز دانشجو و کارمند هستند که با توجه به اینکه خودشان نیز قاعدتا درامد بالایی ندارند ولی علاقه زیادی به کمک به بچه ها دارند.

زنده باد زندگی: شما همه خیرین را می شناسید؟
موسسه: نه بسیاری از این افراد می خواهند ناشناس باشند.

زنده باد زندگی: شما به اجرای نیت واقف و نیکوکار مقید هستید؟
موسسه: بله از طریق شماره پیامک سامانه موسسه می توانند به اطلاع ما برسانند  و ما حتی المقدور سعی می کنیم دقیق انجام شود.

زنده باد زندگی: شما گزارش مالی هم می دهید؟
موسسه: بله ما هر ماه گزارش مالی ارائه می دهیم. همچنین فاکتور هزینه های  طرح های موسسه را نیز در سایت الصاق م کنیم زیرا افراد در اینترنت  اغلب تحصیل کرده و محتاط هستند و من معتقدم در خیریه ها نباید بولتن وجود داشته باشد.

زنده باد زندگی: بینندگان عزیز ما در مورد خانواده صحبت می کنیم. خانواده ای به اندازه 1060 نفر از ایتام و سرپرستان که ندیده با یک حلقه مجازی به هم وصل می شوند. موسسه می گوید به این دلیل بسمت یتیم رفته زیرا معتقد است باید نگاه به یتیم عوض شود. این احساس ترحم و تحریک عواطف مردم برای جمع کردن اعانه روش شایسته ای نیست. زیرا هم  نیکوکاران ما عزتمنداند و هم افراد تحت حمایت. توضیح دهید؟

موسسه: بله ما معتقدیم  دیدگاه به ایتام باید تغییر کند و این تغییر لازم است از قشر فرهیخته جامعه شورع شود. مردم لازم است بدانند که این نیاز درون ما هست که به کودکان کمک کنیم. خیلی اوقات ما نیاز داریم که به دیگران محبت کنیم. اساسا خیلی اوقات محبت کردن بیشتر مورد نیاز ما  است تا محبت دیدن. این دیدگاه باید در جامعه ترویج شود و نگاه به یتیم باید عزتمند  و همراه با محبت باشد.

موسسه: جناب آقای خسروی وقتی بنده  لفظ یتیم را بکار ببرم و شما چشمتان را ببندید یکسری لغات در ذهنتان  احظار می شود. لطفا این لغات را بفرمایید؟

زنده باد زندگی : مشکلات مالی- لباس دست دوم که خیلی ها به فقرا می دهند- دور ریزهای خونه و….و خلاصه کمتر به ذهنمان می آید که درمورد یک جوان مستعد رشید و عزتمند جامعه صحبت می کنیم.

موسسه: بله دقیقا و یادمان باشد که دکتر حسابی نیز یتیم بودند و ما می توانیم چنین تصاویری شبیه به ایشان از یتیم در جامعه بسازیم.

زنده باد زندگی: در مورد کتاب روز حسین(ع) صحبت کنید؟
موسسه: ما خیلی دوست داشتیم موسسه بهره ای از امام حسین (ع) داشته باشد. امام حسین (ع) یک جریان است که هر کسیکه بتواند از آن بهره مند بشود بنفع خودش کاری کرده و در واقع بهره ای از عشق برده است.

متن این مقتل را بنده سالها قبل خوانده بودم و خیلی منقلبم کرده بود. از آن زمان در ذهنم بود که در آن یک روز عاشورا چه رازی نهفته هست که  اینقدر شیعیان و حتی مردمان دیگر را شیدایی کرده؟!  آیا امام حسین در عاشورا جنگاور خیلی خوبی بود و جنگیدن ایشان چنین اثری داشته؟ بعدا به این نتیجه رسیدم که آنچه در کربلا اتفاق افتاد عشق بود. اینکه یه پدر به پسر دوست داشتنی اش دقایقی قبل از مرگ بگوید جلوی من قدم بزن…و وقتی که  پسر در حال جان دادن هست حضرت علی اکبر را بغل کند . راویان می گویند در این لحظه حسین آرام نشد و صورت خود را بر روی صورت پسر دلبندش گذاشت. یا اینکه برای حضرت ابا عبدالله مهم است که علی اصغر آب بنوشد و برای این منظور به دشمن رو می اندازد. و اینکه رباب  همسر امام حسین بعد از شهادت حضرت آنقدر غمگین می شوند و گریه می کنند که در کمتر از یکسال  روح از بدنشان جدا می شود. اینکه حضرت زینب (س) در مورد کربلا می فرمایند : من ندیدم جز زیبایی به نظر بنده حقیر آن زیبایی عشق بوده است. عاشق هیچ وقت شکست  نمی خورد، که عشق به خداوند سرامد همه عشق هاست. اگر صحبت از شیرین و فرهاد می کنیم نقش شیرین در این داستان بسیار فرعی و کوچک است؛ زیرا شیرین در کاخ پدر نشسته و این فرهاد است که عاشق شده و برای رسیدن به شیرین کوهی را می تراشد.

زنده باد زندگی: این کتاب چه کمکی به شما کرد؟
موسسه: ما فکر کردیم اگر جاهایی مانند هیأت های مذهبی و … در مراسمهای خود هر از گاهی کتاب هدیه بدهند، مثلا هر سال 10 کتاب هدیه کنند، بعد از 10 سال به اعضای پیرامونی خود 100 کتاب داده اند؛ این کار خیلی خوبیه و ما این ایده را با همین کتاب مطرح کردیم. البته کتاب بشکل خیریه به فروش می رسد و با فروش هر جلد، ما  کتاب را با مبلغ آن چاپ می کنیم؛ از طرفی هم،  این کار تبلیغی برای موسسه و ایتام است.

زنده باد زندگی: چرا اسم کتاب روز حسین (ع) است؟
موسسه: برخی از خیرین ما از اروپا هستند. یکی ازاین دوستان گفت شما برای کتاب اسمی بگذارید تا برای جوانهای نسل دوم ایرانی که در اروپا متولد می شوند این کتاب مأنوس باشد. از طرفی چون این کتاب داستانی از عشق هست می تواند علقه افراد را با اهل بیت مستحکم کند و چون در اروپا روز عاشورا را حسین دی می گویند ما نیز اسم کتاب را روز حسین گذاشتیم.

زنده باد زندگی: بعنوان آخرین مطلب، خیرین شما از چه کشورهایی هستند؟
موسسه: غیر از ایران از چین، فرانسه، هلند، کویت، آلمان، امریکا، کانادا، انگلستان.

لینک دانلود مصاحبه-73مگابایت

 

به اشتراک بگذارید