شيخ حسنعلي اصفهاني فرزند ملا علي اکبر در شب دوشنبه يا جمعه نيمه ماه ذيقعده الحرام سال 1279 با بشارت قبلي مرحوم حاج محمد صادق (که از اوتاد مي باشد) در اصفهان و در محله معروف به «جهانباره» ديده به جهان گشود. حسنعلي از همان کودکي در هر سحرگاه همراه پدر که براي تهجد و عبادت بر مي خواست به راز و نياز با خالق مي پرداخت و از 7 سالگي روزه هاي خود را به طور مرتب مي گرفت. از سن 12 تا 15 سالگي شبها را بيدار مي ماند و روزها را جز ايام حرام روزه مي گرفت و از پانزده سالگي تا پايان عمر هر ساله سه ماه رجب المرجب، شعبان و رمضان و ايام البيض را روزه دار بود وشبها تا به صبح نمي آرميد. شيخ با مراقبت حاج محمد صادق تخت فولادي تحصيلات مقدماتي خويش را در اصفهان فرا گرفت ، آنگاه از محضر آخوند ملا محمد کاشي، جهانگيرخان و حاج سيد سينا بهره ها گرفت سپس به نجف اشرف مشرف شد ودر محضر سيد محمد فشارکي، سيد مرتضي کشميري، ملا اسماعيل قره باغي تلمذ کرد.

او پس از مراجعت از نجف اشرف در مشهد مقدس سکونت گزيد و از محضر درس استاداني چون حاج محمد علي فاضل، آقا مير سيد علي حائري يزدي، حاج آقا حسين قمي و سيد عبدالرحمن مدرس، بهره مند شد و در عين حال به تزکيه نفس و رياضات شاقه، موفق و مشغول بود. وي که شبها بيدار مي ماند، پس از طلوع خورشيد کمي استراحت مي کرد و سپس به طبابت مستمندان که در آن رشته نيز متبحر بود مي پرداخت و عصرها نيز پس از تدريس به رفع نياز حاجتمندان و پاسخگويي به سؤالات مردم روز را سپري مي کرد. او از سن 35 سالگي هرگز به پشت يا به پهلو نخوابيد و اين عمل را در محضر خداوند شايسته نمي دانست.

از وي کرامات زيادي نقل گشته است و اکنون نيز قبر ايشان زيارتگاه عاشقان بوده از روح پر فتوحش استمداد مي جويند و مشکل گشاي پاره اي از دردها و گرفتاريهاي نيازمندان است. ايشان با آنکه به عبادت، مجاهدت، رياضت، زيارت و اعتکاف در اماکن متبرکه سخت مداومت و مراقبت داشت ليکن معقتد بود روح همه اين اعمال خدمت با اخلاص نسبت به سادات و ذريه حضرت فاطمه زهرا (س) است و بدون آن، اينگونه اعمال همچون جسم بي جان مي باشد. وي احترام شديدي براي سادات قائل بود و به نزديکان خويش نيز در اين امر تأکيد مي کرد. سرانجام اين عارف زاهد در روز يکشنبه 17 شعبان 1361 به ديار يار شتافت و پس از تشييع با شکوهي در جنب ايوان عباسي مقابل صحن ايوان طلاي حضرت رضا (ع) مدفون گرديد.

منبع:ستاره هاي زميني

به اشتراک بگذارید