برای سالم زیستن همین بس که، باید خواب راحت و آرامی داشته باشیمپس لطفا به موارد زیر دقت کنید تا اهمیت خوابیدن برای شما روشن گردد:

  ساعت بیولوژیک بدن در واقع همان ساعت درونی بدن شماست که زمان خواب و بیداری شما را مشخص می‌کند و به شما کمک می‌کند تا فعالیت خود را در ساعات روز افزایش داده و درتاریکی و شب هنگام از شدت آن بکاهید و استراحت کنید.

اهمیت خواب در انسان برکسی پوشیده نیست. تقویت سیستم ایمنی بدن، ترمیم نورون‌ها و حفظ کارآوری سیستم عصبی ساماندهی یادگیری و حافظه و رشد کودکان و نوجوانان به دلیل اینکه هورمون رشد بیشتر در حین خواب ترشح می‌گردد از عملکردهای ویژه خواب است. بنابراین با توجه به اهمیت خواب می‌توان گفت کم خوابی و بی‌خوابی صدمات جبران ناپذیری را به فرد وارد می‌کند از جمله کاهش توان یادگیری و تمرکز فرد سخت بلند شدن از خواب و چرت زدن در طی روز احساس خستگی و بی‌حوصلگی و بد رفتاری و افزایش حساسیت پذیری و درنهایت کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن و احتمال افزایش بیماری در فرد می‌شود.

همانطور که در ابتدای بحث صحبت کردیم ساعات درونی بدن زمان بندی مشخص و معینی دارد ولی از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

تاثير ساعات خواب شبانه در سلامتي بدن

برخورداري از عادات صحيح غذايي و توجه به زمان خوابيدن و استراحت جهت حفظ سلامتي بدن و توانايي جذب مواد مغذي و دفع مواد زايد از اهميت بالايي برخوردار است. براي سالم زيستن بايد خواب راحت و آرامي داشته باشيم. با توجه به موارد زير اهميت خوابيدن براي شما روشن مي‌گردد.

ساعت 9 تا 11 شب زماني است براي از بين بردن مواد سمي و غيرضروري كه اين عمليات توسط آنتي‌اكسيدان‌ها انجام مي‌گردد. در اين ساعات بهتر است بدنتان در حال آرامش باشد. در غير اين صورت بر سلامتي خود اثر منفي گذاشته‌ايد.

ساعت 11 تا 1 نيمه شب عمليات از بين بردن مواد سمي در كبد ادامه دارد اگر شما در خواب عميق غوطه‌ور باشيد. ضمنا در اين مدت، با فعال‌تر شدن هورمون رشد و بازسازي، ترميم بافت‌هاي آسيب‌ديده و جايگزيني سلول‌هاي از بين رفته صورت مي‌پذيرد.

ساعت 1 تا 3 نيمه شب، عمليات سم‌زدايي در كيسه صفرا طي يك خواب عميق به طور مناسب انجام مي‌گيرد.

ساعت 3 تا 5 صبح، عمليات سم‌زدايي در ريه‌ها اتفاق مي‌افتد. برخي مواقع ديده مي‌شود كه افراد در اين زمان به سرفه يا عطسه شديد دچار مي‌شوند.

ساعت 5 تا 7 صبح، ادامه اين عمليات در روده بزرگ كامل‌تر شده و نهايتا به عمل دفع مواد زايد منجر مي‌گردد.

ساعت 7 تا 9 صبح جذب مواد مغذي به بهترين وضع صورت مي‌‌گيرد، پس بهتر است صبحانه را ميل نماييد. افرادي كه بيمار مي‌باشند بهتر است صبحانه را در ساعت 6:30 ميل نمايند. لازم به يادآوري است كه در بين وعده‌هاي غذايي صرف صبحانه از اهميت ويژه‌اي براي سلامتي و نشاط برخوردار مي‌باشد.

كساني كه مي‌خواهند تناسب اندام داشته باشند، بهتر است ساعت صرف صبحانه براي آنها 7:30 تعيين شود.

كساني كه اصلا صبحانه نمي‌خورند، بهتر است عادت خود را تغيير دهند و در ساعت 9 يا 10 صبح صبحانه ميل نمايند و از آن پس مشاهده نمايند كه چقدر قدرت تحمل و يادگيري آنها افزون‌تر و خستگي و دلمردگي‌شان كمتر و كمتر مي‌شود.

دير خوابيدن و دير بلندشدن از خواب باعث مي‌گردد كه نه تنها مواد سمي از بدن دفع نگردند، بلكه در روند بسياري از برنامه‌هاي حياتي ارگان‌هاي مختلف بدن نيز كاستي رخ بدهد.

از نيمه‌هاي شب تا ساعت 4 صبح، مغز استخوان‌ها عمليات خونسازي را انجام مي‌دهند.

در واقع می‌توان گفت:

اوج خواب آلودگی در ساعات سه تا شش صبح و دو تا چهار بعد از ظهر می‌باشد.

اوج هوشیاری در ساعات 9 تا 11 صبح و 8 تا 10 شب می‌باشد.

پس همیشه زود بخوابید و خواب آرامی داشته باشید.

 برگرفته از:

http://site.drmazhari.com

 http://seemorgh.com

http://www.elmitext2011.blogfa.com