کلاس های آفتاب و مهتاب (ویژه دختران و پسران) در سه مقطع سنی ( 7-11)، (11-15) و (16-22) تشکیل شده است که تعداد آنها بین 140 تا 150 نفر در هر هفته متغیر هستند.

 محتوای آموزشی این کلاس ها شامل دو بخش می باشد:
1) قرآن و معارف اسلامی
2) آموزش مهارت های اجتماعی (خود آگاهی ،احساسات و…)

 کلاس های مهتاب (ویژه دختر خانمها)
بخش آموزش موسسه امام هادی (علیه السلام) هفت کلاس برای دختران برگزار می کند که 6 کلاس در روز های پنج شنبه عصر از ساعت 5-3 و یک کلاس ( مهتاب 5) در روز های سه شنبه عصر همین ساعت برگزار می شود. تعداد فرشته های کلاس های مهتاب بین 115-125 نفر متغیر است. البته کلاس مهتاب 7 (ساختمان کمیته) به علت تغیر مکان ساختمان کلاس مکان ثابتی ندارد و به خاطر این موضوع تعداد بچه های این کلاس کمتر شده است که با پیگیری مسئولین و آقای قدمگاهی امید است در دی ماه این مسأله حل شود.

موضوعات آموزشی گروه سنی 7-11 سال:
در قسمت روخوانی قرآن کریم و معارف اسلامی در بعضی از سوره های جزء سی از جمله سوره ضحی، بینه، شمس، تلاوت شد و نکاتی پیرامون مناسبات مذهبی و مصادف با این روزها به همراه داستان و شعر و حدیث برای بچه ها بیان گردید. به عنوان نمونه در مناسبت شهادت امام حسن عسکری (علیه السلام) و همچنین میلاد نبی اکرم (صل الله علیه و آله و سلم) نکاتی در فضیلت و سخنان آن بزرگواران بیان شد.

موضوعات آموزشی گروه سنی 11-15 سال:
در بخش روخوانی سوره های  سوره ملک، حجرات، لقمان خوانده شد و پیرامون نکات مهم آن  بحث و بررسی صورت گرفت.

موضوعات آموزشی گروه سنی 15-21 سال:
تا پایان آیه 44 سوره بقره تلاوت شد و موضوعاتی از قبیل شفاعت، صفات خاشعین، سرگذشت قوم بنی اسرائیل، زندگی حضرت محمد (صل الله علیه و آله و سلم) و … مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 بخش مهارت های اجتماعی:
در تمام مقاطع سنی کلاسها بحث شادی بصورت کامل بیان شد و هر مربی با توجه به محتوایی که خانم دکتر معلمی داده بودند و بعضی از مطالب که هر مربی به سلیقه خود اضافه کرده (روش اجرای شادی بصورت بازی پانتومیم، نقاشی، بازی، شعر، عکاسی) اجراشد.

اخبار آذر ماه کلاس های مهتاب
1) کلاس مهتاب 4 در تاریخ 4 آذر ماه به همراه مادران و مربیان خود در مراسمی که از طرف دانشگاه امام صادق (ع) در حرم حضرت معصومه (س) بود شرکت کردند ( مراسم سخنرانی و عزاداری)
2) این ماه به دلیل مقارن بودن با اعیاد ربیع الاول، بچه های هر کلاس با توجه به سلیقه و توانایی ها و امکانات کلاس را تزئین کرده و جشن مختصری انجام شد.
3) در روز یکشنبه 12 آذر ماه برای دو گروه سنی زیر 12سال و بالای 12سال اردوی فرهنگی به سینما برگزار شد. در اردو دو فیلم “یتیم خانه ایران” و “ناسور” به نمایش گذاشته شد. بعد از پایان فیلم بچه ها نظرات خود را در مورد محتوای فیلم بیان کردن. همچنین یکی از بچه ها شعری را در این زمینه سرود که ان شاء الله قرار است در نشریه آفتاب و مهتاب در فصل آینده چاپ شود. گزارش کامل این اردو را می توانید در اینجا مشاهده نمائید.
4) روز 18 آذر ماه مصادف با شهادت امام حسن عسکری (ع) بود که مربیان ذکر فضایل و آشنایی با مختصری از زندگی این امام بزرگوار و ذکر سخنان امام (ع) این روز را گرامی داشتند.
5) جلسه مربیان این ماه پیرامون مقوله خودشناسی، تصحیح روابط اخلاقی در بعد فردی و اجتماعی، رعایت تعادل در اعمال قلبی و قالبی و … به مربیان آموزش داده شد. همچنین کتابهایی به عنوان محتوای آموزشی در دو مقطع سنی در اختیار مربیان قرار گرفت.
6) بعضی از بچه ها در صورتی که هرهفته در کلاس حضور داشته باشند اعتماد به نفس خوبی دارند ولی در صورت غیبت بیش از دو جلسه و حضور در جلسه بعدی اعتماد به نفس پایین دارند بطوریکه قادر به همراه شدن با بچه ها و خواندن قرآن نیستند استرس و نگرانی آن ها مشهود است.این موضوع  در جلسه مربیان  مطرح شد و اغلب مربیان ان را تایید کردند و امیدواریم بتوانیم اعتماد به نفس  را به این بچه ها زودتر بدهیم.

کلاس های آفتاب (ویژه آقا پسرها )
آذرماه هم با حضور بچه‌ها صبح های جمعه دور هم جمع شدیم. بعد از گپ و احوالپرسی با کمک بچه‌ها جلسه قرآن داشتیم و ضمن قرائت قرآن کریم، تمرین قواعد روخوانی با محوریت کتاب آقای علی قاسمی برقرار بود.
در ادامه با جمع آوری قرآن ها، مسئول بخش کتابخوانی، کتابهای  “محمد مثل گل بود” را آورد و ضمن پذیرایی با کمک بچه ها مشغول خواندن یک یا دو موضوع از کتاب شدیم و در مورد هر موضوع بین بچه‌ها تبادل نظر صورت گرفت. در این ماه موضوعات زیر را خواندیم :
– چرا باید نوبت را رعایت کنیم؟
– چرا باید امانتدار باشیم؟
– چرا نباید عصبانی شویم ؟
– چرا نباید اخم کنیم؟
– چرا نباید کسی را مسخره کنیم؟
– چرا نباید با همدیگر قهر کنیم؟
ـ چرا نباید وسط حرف دیگران بپریم؟
ـ چرا نباید دروغ بگوییم؟
ـ چرا نباید پشت سر دیگران حرف بزنیم؟

بعد از کلاس هم با مسئولیت دو نفر از بچه ها مسابقه پرتاب دارت یا فوتبال داشتیم.

 سه خبر جدید این ماه کلاس‌های آفتاب:
1) کلاس دوم آفتاب در منطقه شهر قائم قم با حضور 15 نفر از بچه‌ها راه افتاد و دو جلسه تاکنون تشکیل شده است.
2) خیریه‌ای با مشارکت و مسئولیت بچه‌های کلاس جمکران تاسیس شده و برای شروع هم بچه‌ها در فرصت یک هفته چند خانواده سالمند و نیازمند شناسایی و معرفی کردند. فعلا به دو مورد از این خانواده‌ها سر زدیم و قرار شد دوست معرفی کننده، مسئول رسیدگی و کمک به این خانواده‌ها باشد.نام این خیریه منادیان مهربانی است.
3) سه دوست جدید به جمع کلاس جمکران اضافه شدند و کلاس 12 نفره شد.